Излевање на нафта од Тасман Спирит

Coordinates: 24°46′58″N 66°59′43″E / 24.782683°N 66.995352°E / 24.782683; 66.995352
Од Википедија — слободната енциклопедија
Излевање на нафта од Тасман Спирит
Карта
Location Пристаниште Карачи, Карачи, Пакистан
Coordinates 24°46′58″N 66°59′43″E / 24.782683°N 66.995352°E / 24.782683; 66.995352
Date 27 јули 2003 година; пред 19 години (2003-07-27)
Cause
Cause Заземјување на танкерот за нафта Тасман Спирит
Operator Assimina Maritime Ltd.
Spill characteristics
Volume 27.000 метрички тони
Shoreline impacted 16 км (9.9 mi)

Нафтената дамка на Тасман Спирит се случи во Арапското Море веднаш надвор од пристаништето Карачи, Карачи, Пакистан на 27 јули 2003 година, кога Тасман Спирит, танкер со нафта во сопственост на малтешката компанија Асимина Маритиме, кој пловел за пристаништето Карачи од Харг . Островот, Иран, се насукал додека се движел кон пристаништето Карачи, на плажата Клифтон, во 12:57 часот по локално време и истурил околу 30.000 метрички тони лесна сурова нафта во следните неколку дена.[1] Се сметало дека е една од најлошите еколошки катастрофи предизвикани од човекот во Пакистан. Излевањето на Тасман Спирит е нафтата, првично извлечена од нафтените полиња во Иран, на крајот зафатила 16 kiloметарs (9.9 ми) на главната јавна плажа на градот и пристаништето во Карачи, кои биле многу или умерено подмачкани.

Да се истури[уреди | уреди извор]

Бродот превезувал 67.532 метрички тони нафта, од кои околу 27.000 тони се излеале во Арапското Море. Бродот бил пилотиран во пристаништето Карачи во моментот на несреќата кога се насука во навигацискиот канал на пристаништето Карачи .[2] Како последица на првичното заземјување, трупот е оштетен и излеани мали количества сурова нафта. Напредниот дел на бродот бил цврсто насукан и заглавен во кал и тиња, а средниот дел се потпирал на една карпа. Силните ветрови и напливот на југозападниот монсун резултирале со голем структурен стрес на трупот и почнале да се појавуваат пукнатини на трупот во следните денови и бродот полека почнал да се распаѓа. До 14 август, бродот се поделил на два дела, ослободувајќи околу 27.000 тони од својата лесна сурова нафта во Арапското Море.[3] Во тоа време, биле направени напори да се спаси преостанатата сурова нафта на бродот и голем број помали танкери, вклучувајќи ги MT Endeavor II, SB-408, MV Fair Jolly, MT Sea Angel и MT Umka биле искористени за спасување на повеќе од половина од погодените бродови сурова нафта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „TASMAN SPIRIT, Pakistan, 2003 - ITOPF“. www.itopf.org. Архивирано од изворникот на 2019-11-13. Посетено на 2019-11-13.
  2. „Karachi: oil spill catastrophe | WWF“. wwf.panda.org. Посетено на 2019-11-13.
  3. „Tasman Spirit Oil Spill - Assessment Report“ (PDF). www.unocha.org. Посетено на 2019-11-13.[мртва врска]