Играта на логиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Играта на логиката е книга, објавена во 1886 година, напишана од англискиот математичар Чарлс Лутвиџ Додсон (1832–1898), попознат под неговиот литературен псевдоним Луис Керол. Покрај неговата добро позната литература за деца, Додсон/Керол бил академски математичар кој работел на математичката логика. Книгата опишува, во неформален и игрив стил, употребата на игра на табла за да претставува логични предлози и заклучоци. Додсон/Керол ја вклучил играта во подолг и поформален воведен логички учебник, насловен „Симболична логика“, објавен во 1897 година. Книгите понекогаш се препечатени во еден том.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]