Игор Киевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор
Игор од Раѕивиловскиот летопис, 15ти век
Кнез на Киев
На престол912–945
ПретходникОлег
НаследникСветослав I
Кнез на Новгород
На престол879–945
ПретходникРурик
НаследникСветослав I
РегентОлег (879–912)
Роден(а)ок. 877
Починал(а)945
Искоростен
СопружникОлга
ДецаСветослав I
ТаткоРурик

Игор (старословенски: Игорь;[1][б 1] старонордиски: Ingvarr;[2] ок. 877 – 945)[3][4][5] бил кнез на Киев од 912 до 945.[6] Традиционално, тој се смета за син на Рурик, кој се населил во Новгород и починал во 879 додека Игор бил дете.[7] Според Примарниот летопис, Рурик бил наследен од Олег, кој владеел како регент и бил "од неговиот род".[8]

Игор бил убиен додека собирал данок од Древљаните во 945 година. Вдовицата на Игор, Олга ја одмаздила неговата смрт казнувајќи ги Древљаните. Примарниот летопис како причина за неговото убиство ја наведува прекумерната алчност, бидејќи тој се обидел да собира данок по втор пат во еден месец. Како резултат на тоа, Олга го променила системот на собирање на даноци (пољудје), што може да се смета како прва правна реформа во Источна Европа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Клосс, Борис (15 May 2022). Полное собрание русских летописей. Том 1. Лаврентьевская летопись (руски). Litres. стр. 42. ISBN 978-5-04-107383-1.
  2. Winroth, Anders (1 March 2016). The Age of the Vikings (англиски). Princeton University Press. стр. 50. ISBN 978-0-691-16929-3.
  3. Войтович, Леонтій Вікторович (1992). Генеалогія Рюриковичів і Гедиміновичів. стр. 16. ISBN 5-7702-0506-7.
  4. Biographical Index of the Middle Ages (англиски). Walter de Gruyter. 1 March 2011. стр. 571. ISBN 978-3-11-091416-0.
  5. Hanak, Walter K. (10 October 2013). The Nature and the Image of Princely Power in Kievan Rus', 980-1054: A Study of Sources (англиски). BRILL. стр. 20. ISBN 978-90-04-26022-1.
  6. Rosser, John Hutchins (2012). Historical Dictionary of Byzantium (англиски). Scarecrow Press. стр. 245. ISBN 978-0-8108-7567-8.
  7. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Langer.
  8. Franklin, Simon; Shepard, Jonathan (6 June 2014). The Emergence of Russia 750-1200 (англиски). Routledge. стр. 57. ISBN 978-1-317-87224-5.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.