Ивајло Маринов

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ивајло Маринов (бугарски: Ивайло Маринов; р. 13 јули 1960 во Варна), познат и како Исмаил Мустафов, Исмаил Хусеинов или Ивајло Христов) е бугарски боксер со муслиманско ромско потекло, кој го освоил бронзениот медаљ на Летните олимписки игри 1980 година во лесна мува категорија и златниот медаљ во истата категорија на Летните олимписки игри 1988 година

Име[уреди | уреди извор]

Во текот на својата кариера, тој се натпреварувал под неколку различни имиња. Различни референци даваат различни и често контрадикторни информации за неговото точно родено име и кое име го користел на кој натпревар. Сепак, се чини дека поголемиот дел од изворите сугерираат дека неговото првобитно име било Исмаил Мустафов, Исмаил Хусеинов или Исмаил Мустафов-Хусеинов, а неговото име било насилно сменето во Ивајло Маринов, Ивајло Христов или Ивајло Маринов-Христов под режимот на Живков.

Аматерска кариера[уреди | уреди извор]

Покрај резултатите од Олимпијадата, Маринов го освоил и златниот медал на Светското првенство во 1982 година.

Маринов освоил и четири златни медаљи на Европското првенство во бокс во 1981, 1983, 1989 и 1991 година и сребрен медаљ во 1985 година.

Олимписки резултати во 1980 година[уреди | уреди извор]

Подолу е рекордот на Ивајло Маринов, бугарски боксер во лесна мува категорија, кој се натпреварувал на Олимписките игри во Москва, во 1980 година:

  • Осминафинале: Го победил Џерард Хокинс (Ирска) со одлука, 5-0
  • Четвртфинале: Го совладал Ахмед Сиад (Алжир) со одлука, 5-0
  • Полуфинале: Поразен од Иполито Рамос (Куба) со одлука, 1-4 (добил бронзен медал)

Олимписки резултати во 1988 година[уреди | уреди извор]

Подолу е рекордот на Ивајло Маринов, бугарски боксер во лесна мува категорија, кој се натпреварувал на Олимпијадата во Сеул, во 1988 година:

  • 32. коло: Го поразил Марк Ептон (Велика Британија) со одлука, 5-0
  • Осминафинале: Го поразил Хенри Мартинес (Ел Салвадор) со одлука, 5-0
  • Четвртфинале: Го совладал Александар Махмутов (Советски Сојуз) со одлука, 5-0
  • Полуфинале: Го победил Леополдо Серантес (Филипини) со одлука, 5-0
  • Финале: Поразен од Мајкл Карбахал (Соединети Американски Држави) со одлука, 5-0 (освоен златен медал)

Почести[уреди | уреди извор]

Тој бил избран за бугарски боксер број 1 на 20-тиот век, во истражувањето спроведено од Бугарското здружение на новинари во бокс.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The gloves go on“. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 2022-04-01.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]