Прејди на содржината

ИГТВ

Од Википедија — слободната енциклопедија
ИГТВ
ПрограмериИнстаграм (Фејсбук)
Првично изданиејуни 20, 2018; пред 5 години (2018-06-20)
Опер. системiOS, Андроид
Големина140.3 мегабајти (ИОС), 30.05 MB (Андроид)
Видвертикална видео апликација

ИГТВ е самостојна вертикална видео апликација во сопственост на Инстаграм направена првенствено за паметни телефони.[1] За разлика од Инстаграм, им овозможува на корисниците да испраќаат вертикални видеа до 10 минути во должина или до 60 минути ако се потврдени или популарни. И покрај тоа што е самостојна апликација, основната функционалност е достапна и во апликацијата Инстаграм и на мрежната страница.[2]

Услугата била ставена во функција и воведена од поранешниот извршен директор на Инстаграм, Кевин Систром, во настанот во живо во Сан Франциско на 20 јуни 2018 година, во кој учествувале различни творци како Леле Понс.[3]

Сервис[уреди | уреди извор]

ИГТВ бара корисниците да се најават со нивната сметка на Инстаграм, овозможува да се подигнати до 10 минути во должина со големина на податотеки до 650 MБ, со заверени и популарни корисници да може да поставуваат видеа со должина до 60 минути со големина на податотека до 3,6 ГБ.[4] Апликацијата автоматски ќе започне да репродуцира видеа веднаш штом ќе биде пуштена, што Кевин Систром се спротивстави на видео-домаќините, каде што прво мора да се лоцира видеото.[5][6][7] Апликацијата е достапна на глобално ниво како за iOS, така и за Андроид и моментално е реклама.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „IGTV is sweet — but you probably don't need the dedicated app. Here's why“. Digital Trends (англиски). 2018-07-24. Посетено на 2018-09-02.
  2. „How to use Instagram's new IGTV app“. South China Morning Post (англиски). Посетено на 2018-07-02.
  3. „With IGTV, Instagram Takes Aim at YouTube“. WIRED (англиски). Посетено на 2018-07-02.
  4. „What are the video upload requirements for IGTV? Instagram Help Center“. Instagram Help. Посетено на June 27, 2018.
  5. „Instagram announces IGTV, a standalone app for longer videos“. The Verge. Посетено на 2018-06-22.
  6. Rosney, Daniel (20 June 2018). „Instagram now allows 60-minute videos“. BBC News. Посетено на 21 June 2018.
  7. 7,0 7,1 „Instagram launches IGTV app for creators, 1-hour video uploads“. TechCrunch. Посетено на 21 June 2018.