Зора (пеперутка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Anthocharis|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Зора
Мажјак
Женка
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Anthocharis
Вид: Зора
Научен назив
Anthocharis cardamines
(Linnaeus,1758)

Зора (Anthocharis cardamines) е пеперутка од видот белци, кој пак опфаќа над 1100 врсти на пеперутки. Оваа пеперуга ја има во скоро цела Европа, вклучително и Македонија, како и умерени предели на Азија.[2] Кај мажјаците се забележува јасна портокалова нијанса, што е карактеристичо за оваа пеперуга.

Мажјаците и женките живеат во различни предели. Мажјаците се наоѓаат покрај шуми, а женките во ливади. Изворот на искраха е разновиден.

Парењето најчесто е контролирано од женките.[3] Женките може да употребат различни сигнали со нивниот абдомен кога се приближуваат на мажјак.

Опис[уреди | уреди извор]

Горната страна на крилјата на мажјаците е бела во централниот дел, која преминува во портокалова и завршува со темнокафени врвови со црни рабови. Телото е црно, а антените црно-бели. Долната страна на крилјата ја има портокаловата нијанса, но остатокот од крилјата е мозаик од бели и маслинесто-зелени шари. Има и жолта нијанска покрај телото.

Женката е различна на горната страна на крилјата. Наместо портокалова нијанса, се забележува кремаста боја. Врвовите на крилјата се црни со бели дамки. Долната страна е слична како и кај мажјаците, но нема портокалова боја.[4]

Исхрана[уреди | уреди извор]

Женките се хранат си сите растенија кои се наоѓаат во околината каде живеат, меѓу кои со:

Подвидови[уреди | уреди извор]

 • A. c. cardamines (Linnaeus, 1758)[5]
 • A. c. meridionalis (Verity, 1908)[6]
 • Anthocharis cardamines phoenissa (Kalchberg 1805)[7]
 • A. c. alexandra (Hemming, 1933)[8]
 • A. c. isshikii [9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The IUCN Red List of Threatened Species“. Црвен список на загрозени видови. Посетено на 26 April 2019.
 2. Kudrna, Otakar (2011). Distribution Atlas of Butterflies in Europe. Gesellschaft für Schmetterlingsschutz e.V. стр. 51. ISBN 978-3-938249-70-3.
 3. Wiklund C, Forsberg J (1986). „Courtship and male discrimination between virgin and mated females in the orange tip butterfly Anthocharis cardamines“. Animal Behaviour. 34 (2): 328–332. doi:10.1016/S0003-3472(86)80100-2. ISSN 0003-3472. S2CID 53182441.
 4. Cott, Hugh (1940). Adaptive Coloration in Animals. pp. 74–75.
 5. „Rare Species of Insects in Anthropogenic Ecosystems Located in Southeastern Romania“ (PDF). Natura Montenegrina. 12 (3–4): 673–686. 2013. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-10-06. Посетено на 2022-02-04.
 6. „Anthocharis cardamines“. funet. Посетено на November 5, 2018.
 7. Huseyinoglu, Yusuf. „A Faunistic Study on Papilonoidea and Hesperiodidea (Lepidoptera) of Murat Mountain in Banaz, USAK Province, Turkey“. Pakistan Journal of Zoology. 45 (2): 437–445 – преку researchgate.
 8. Korb, Stanislav (2011). „A distributive list, biotope preferences and flight periods of butterflies of North Tian SHan“ (PDF). Atalanta. 42 (1–4): 149–189.
 9. Otaki, Joji M.; Ogasawara, Tsuyoshi; Yamamoto, Haruhiko (2005). „Morphological Comparison of Pupal Wing Cuticle Patterns in Butterflies“. Zoological Science (англиски). 22 (1): 21–34. doi:10.2108/zsj.22.21. PMID 15684580. S2CID 21871639.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]