Знаме на Ромите

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знамето на Ромите

Знамето на Ромите (ромски: O styago le romengo) е меѓународно знаме на ромскиот народ. Усвоено е на првиот конгрес на Ромите во 1971 година, одржан во Лондон. Знамето се состои од сина и зелена боја кои ги претставуваат небото и земјата. На средината на знамето се наоѓа тркало, црвена чакра, кое ја претставува миграцијата на Ромите.

Поврзано[уреди | уреди извор]