Златен даб (темно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
ТипПиво
ПроизводителПрилепска пиварница
Земја на потекло
Македонија Македонија
СтилТемно пиво

Златен даб (темно) или златен даб дарктемно пиво од Прилепска пиварница. Создадено според германска традиционална рецептура на најголемите пивски мајстори за темно пиво, Темниот златен даб се одликува со специфичка арома, текстура, неодолив балансиран вкус на карамела, мирис на кафе и деликатен чоколаден финиш.[1]

Темниот златен даб е производ на стратешко партнерство на Прилепска пиварница со Кухел бауер, една од најстарите и најреномирани германски пиварници, со своја традиција која потекнува од XIV век.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ново темно пиво - златен даб дарк“. МКД.мк. Архивирано од изворникот на 2023-01-23. Посетено на 2021-03-10.