Зијан (музичка група)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зијан
ПотеклоГевгелија, Македонија
ЖанровиРок, Рокенрол
Период на активност1981–денес
Членови
Ацо Митрев
Ице Ќорнаков
Коце Динев
Јане Динев

Зијан е македонска рок музичка група од градот Гевгелија. Нивните почетоци датираат уште од 1978 под името „Трета Смена“[1], кое наскоро го променуваат во Зијан. Својот прв настап го имаат во 1981 година во Скопје како прегрупа на бендот „Видеосекс“. Победуваат на „Гитаријадата“ во Заечар, со што успеваат да го снимат својот прв демо-албум во Белград. Најзапаметена ќе остане нивната песна „Пушти коси“, која е класичен пример за вметнување на мотиви од фолклорното творештво во рок музиката. Добитници се на златна плакета од градот Гевгелија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]