Зирикзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зирикзе
City
Слика од градот
Слика од градот
Знаме на ЗирикзеГрб на Зирикзе
Центарот на градот (темнозелена боја) и статистичка област (светлозелена) на Зирикзе во општината Шувен-Дувиленд.
Центарот на градот (темнозелена боја) и статистичка област (светлозелена) на Зирикзе во општината Шувен-Дувиленд.
ЗемјаХоландија
ProvinceЗеланд
MunicipalityШувен-Дувиленд
Население (5-1-2009)
 • Вкупно10.483
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Postal code4301
Dialing code0111

Зирикзе (холандски: Zierikzee) е мал град во југозападна Холандија, 30   км југозападно од Ротердам . Сместено е во општината Шувен-Дувиленд, Зеланд. Градското собрание на Шувен-Дувиленд се наоѓа во Зирикзе, неговиот најголем град. Зирикзе е поврзан со Остершелде преку канал.

Во 2001 година, градот Зирикзе имал 10.313 жители. Зградената област на градот била 3,0   км², и содржела 4.295 резиденции.[1] Статистичката област „Зирикзе“, која исто така може да го опфати и околното село, има население од околу 10.730.

Историја[уреди | уреди извор]

Зирикзе, тогаш се наоѓал на островот Шувен а, добил градски права во 1248 година. Во 1304 година, флота нарачана од Французите и Холанѓаните ја поразила фламанската флота во поморската битка на Зирикзе .

Во 1953 година, Зиерикзе бил оштетен од катастрофалната поплава од Северно Море. Англискиот град Хатфилд испратил помош со што се развило пријателството. Двата града се збратимени. Во 1997 година, општината Зирикзе се споила во онаа на Шувен-Дувиленд .

Во 2015 година, последниот преживеан пример за одбранбени топови на градот; фрлен во 1552 година, бил дониран во градот од страна на британскиот брег . Крајбрежната стража го повратила од комерцијален нуркач, за време на кривична истрага. Нуркачот го пронашол крај брегот на Кент.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistics Netherlands (CBS), Bevolkingskernen in Nederland 2001 Архивирано на 9 јуни 2011 г.. (Statistics are for the continuous built-up area).
  2. „Historic cannon returned to its Dutch home“. Maritime and Coastguard Agency. 9 December 2015. Посетено на 9 December 2015.