Прејди на содржината

Зинал ледник

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зинал ледник е долг 7 километри (2005) сместен во Пенинските Алпи во кантонот Вале во Швајцарија. Во 1973 година имал површина од 15,4 метри2. Од ледникот извира реката Ла Нависенс која минува низ пештера.

Поглед од внатрешноста на ледникот

Поврзано

[уреди | уреди извор]
  • Список на ледници
  • Повлекување на ледниците од 1850 година
  • швајцарски Алпи

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]