Зеуксо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зеуксо му налева вино на Хрисип

Зеуксо во старогрчката митологија била нимфа.

Митологија[уреди | уреди извор]

Хесиод во теогонија ја наведува како една од Океанидите. Нејзиното име во превод значи „подјармена“ во смисла скротена, како коњот кој е припитомен и носи јарем. Веројатно ја претставувала божицата на венчањето, со оглед на тогашниот статус на младата во бракот. Можела да биде нимфа Најада или Нефела.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. -{theoi.com: Okeanides}-; -{NAMES OF OKEANIDES}-