Земјотрес во Мароко (2023)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Земјотрес во Мароко (2023)
[[Податотека:
Карта
Земјотрес во Мароко (2023) (картографски податоци)
|240п|нема|алт=]]
Датум 8 септември 2023 г.
Магнитуда 6,8 Mw
Длабочина 26 км
Епицентар 31°03′50″ N; 8°23′28″ W / 31.064° СГШ; 8.391° ЗГД / 31.064; -8.391Координати: 31°03′50″ N; 8°23′28″ W / 31.064° СГШ; 8.391° ЗГД / 31.064; -8.391
Вид земјотрес
Зафатени земји/подрачја Мароко Мароко
Жртви 2,122+ убиени, 2,421+ повредени

Земјотрес во Мароко од 2023 г.земјотрес со јачина од 6,8 MW што се случил на 8 септември 2023 г. во 23:11 часот во регионот Маракеш-Сафи во Мароко. Епицентарот на земјотресот бил на 71,8 километри југозападно од Маракеш, во близина на ски-центарот Оукајмеден во планините Атлас.[1] Пријавени се најмалку 2.122 смртни случаи и најмалку 2.421 повредени.[2][3][4][5] Земјотресот предизвикал големи разурнувања; вклучително и оштетување на историските знаменитости на Маракеш. Земјотресот бил почувствуван и во Шпанија, Португалија, Гибралтар, Мавританија, Алжир и други земји.[6][7][8]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „At least 296 reported dead as powerful earthquake hits Morocco“ (англиски). Al Jazeera. Посетено на 2023-09-09.
  2. „Powerful earthquake strikes Morocco, killing hundreds and damaging historic buildings in Marrakech“ (англиски). Associated Press. 2023-09-08. Посетено на 2023-09-09.
  3. „Morocco earthquake latest: More than 2,000 dead; next 24 to 48 hours 'critical' for saving lives“. Sky News (англиски). Посетено на 2023-09-10.
  4. „Powerful earthquake strikes Morocco, killing hundreds and damaging historic buildings in Marrakech“ (англиски). Associated Press. 2023-09-08. Посетено на 2023-09-09.
  5. Presse, AFP-Agence France. „At Least 820 Killed In Morocco Quake: New Toll“. www.barrons.com (англиски). Посетено на 2023-09-10.
  6. „A powerful earthquake in Morocco has killed hundreds, government says“. National Public Radio. Associated Press. 2023-09-09. Архивирано од изворникот 9 September 2023. Посетено на 9 September 2023.
  7. Pedrosa, Jorge (9 September 2023). „Terremoto Málaga: Cuatro seísmos con epicentro en Marruecos se sienten en Andalucía“ (шпански). Málaga Hoy. Архивирано од изворникот 9 September 2023. Посетено на 9 September 2023. Укажано повеќе од еден |last1= и |last= (help); Укажано повеќе од еден |first1= и |first= (help); Укажано повеќе од еден |archiveurl= и |archive-url= (help); Укажано повеќе од еден |archivedate= и |archive-date= (help)
  8. „Мароко: Продолжува потрагата по исчезнатите во земјотресот“. www.aa.com.tr. Посетено на 2023-09-11.