Зелени на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
<div style="padding-top:0.3em; padding-bottom:0.3em; border-top:2px solid Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:Political party/G' not found; border-bottom:2px solid Грешка во Lua во package.lua, ред 80: module 'Module:Political party/G' not found; line-height: 1;">
Зелени на Bosnia and Herzegovina
Zeleni Bosne i Hercegovine
ВодачХасан Делиќ
Основана2004; пред 20 години (2004)
ШтабЗеница
ИдеологијаЗелена политика
Политика на Босна и Херцеговина
Политички партии
Избори

Зелени на Босна и Херцеговина (бошњачки: Zeleni Bosne i Hercegovine) ― босанскохерцеговска зелена политичка партија.

Историја[уреди | уреди извор]

Партијата била основана во 2004 година. Зелените, исто така, се обидуваат да ги зајакнат своите односи со другите зелени партии, како што се Европската зелена партија и невладините организации во Босна и Херцеговина, како што се движењето за мир, движењето на жените, младинското и студентското движење, еколошките организации и работничките синдикати.

Идеологија и политики[уреди | уреди извор]

Партијата се залага за следните политики:

  • градење на демократска, независна и суверена Босна и Херцеговина
  • заштита на човековите права и политички слободи
  • зајакнување на месната и регионалната власт
  • Влезот на Босна и Херцеговина во Европската Унија
  • слободна пазарна економија
  • заштита на животната средина
  • воспоставување на еколошки стандарди за производство

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]