Заседа (филм од 1969)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Заседа“ — југословенски филм од 1969 година, во режија на Живојин Павловиќ, кој е и автор на сценариото, засновано врз неговиот расказ „Легенди“ и расказот „По третпат“ на Антоније Исаковиќ. Филмот спаѓа во остварувањето на југословенскиот црн бран. Главните улоги ги играат: Милена Дравиќ, Ивица Видовиќ, Северин Бијелиќ, Слободан Алигрудиќ, Павле Вуисиќ итн.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот претставува приказ на времето по Втората светска војна кога настапува бран на идеолошка индоктринација на луѓето. Иве Врана се обидува да ги усклади идеологијата и животот, но во тој обид доживува трагичен пораз.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]