Прејди на содржината

Засега без добар наслов

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Засега без добар наслов“ (српски: За сада без доброг наслова) — филм на режисерот Срѓан Карановиќ од 1988 година. Во главните улоги настапуваат: Мето Јовановски, Мира Фурлан, Боро Беговиќ и Ева Рас.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во еден косовски град брутално е прекината љубовта меѓу Србин и Албанка. Еден режисер оди со видеокамера во градот со цел да ги сними настаните, работата на истражните органи и семејствата на вљубените. Притоа, приказната во филмот тече во повеќе слоеви: службените телевизиски записи, личните снимки на режисерот и неговиот обид да направи игран филм...[1]

Наводи[уреди | уреди извор]