Западнофиџиско-ротумски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Западнофиџиски јазици)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западнофиџиско-ротумски јазици
Географска
распространетост:
Фиџи и Ротума
Класификација:австронезиски
Гранки:
Ethnologue:1155-16

Западнофиџиско-ротумскиот јазици — мала подгрупа на централнотихоокеанските јазици во состав на океанските јазици. Јазиците се зборуваат во Фиџи и Ротума.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група се наоѓаат следните јазици[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]