Западнофиџиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западнофиџиски јазик
Застапен во Фиџи
Подрачје Фиџи
Говорници (57,000 во 1977 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 wyy

Западнофиџиски јазикцентралнотихоокеански јазик, дел од групата на океански јазици. Јазикот го зборуваат околу 57.000 жители во Фиџи.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Јазик

Надворешни врски[уреди | уреди извор]