Западнобаритски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Запандобаритски јазици
Географска
распространетост:
Борнео, Мадагаскар
Класификација: австронезиски
Гранки:

Западнобаритските јазици се група јазици од семејството на австронезиски јазици. Јазиците се зборуваат на Борнео и се именувани според реката Барито.

Јазици[уреди | уреди извор]

Во оваа група спаѓаат следните јазици:

Поврзано[уреди | уреди извор]