Зампина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зампина е ладно јадење[1] кое потекнува од регионот на Апулија, поконкретно од градот Самикеле ди Бари. Фестивалот посветен на ова јадење се одржува од 1967 година. Зампина стана вообичаено конзумирана ладна низ Апулија, а нејзиното производство се прошири во градовите југоисточно од Бари.

Историја[уреди | уреди извор]

Неговото потекло датира околу 1600 година, каде некои овчари го правеле користејќи овчо месо од овци кои родиле младучиња. За правење на колбасот се користеле црева од овци, кои биле превртени и соодветно измиени. Во меленото месо се додаваатпрезла, сирење, дива мајчина душица и сол.[2]

На јадењето му е посветена и следната песна:

Подготовка[уреди | уреди извор]

Зампината се подготвува со мелено овчо месо, зачинето со домат, пекорино сирење, босилек, сол и бибер и се става во јагнешко црево. Во некои варијанти, сос од домати се користи за разредување на аромата на овчо месо.

Потрошувачка[уреди | уреди извор]

Тркала на Зампина.

Зампината обично се чува во фрижидер и треба да се јаде во рок од неколку дена по подготовката, обично се сече на делови долги околу 30 см, се тркалаат во спирали од 2 или 3 калеми, таканаречените „тркала“, кои се печат на скара со употребата на долги метални ражничи. Зампината може да биде и пржена во тава. Колбасот се јаде и како улична храна помеѓу парчиња леб.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ministrero delle politiche agricole alimentari e forestali (July 2017). „Diciassettesima revisione dell'elenco nazionale dei prodotti agroalimentari tradizionali“.
  2. Vittorio Stagnani (2010). I racconti della pentola, Storie per donzelle e cavalieri di gola. Progedit. Посетено на 5 May 2018.