Замок Бањски двори

Од Википедија — слободната енциклопедија
Замокот Бањски двори во 1913 година

Бањски двори e некогашен дворец во рамките на населбата Горно Ладење во општината Виница, во Вараждинската жупанија, на околу 15 километри западно Вараждин.

Прв пат се спомнува во почетокот на 17-от век како посед на багородниците Бот од Бајна.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Vesna Pascuttini–Juraga: Kulturna baština općine Vinica. Kaj: časopis za književnost, umjetnost i kulturu, Vol. 51 (242 No. 5-6 (354-355), 2018. (pristupljeno 3. travnja 2021.)