Замок Јорос

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Замокот Јорос)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замок Јорос
Yoros kalesi
Castell de Yoros.JPG
Поглед од Босфор
Општи податоци
СтилВизантиска архитектура
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
НарачателВизантија


Замокот Јорос (турски: Yoros kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Истанбул, Турција. Се наоѓа во близината на Босфор. Била изградена во времето на Византија, а била користена и во времето на Османлиската империја.Координати: 41°10′44″ СГШ; 29°05′38″ ИГД / 41.179° СГШ; 29.094° ИГД / 41.179; 29.094