Замок Јорос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замок Јорос
Yoros kalesi
Castell de Yoros.JPG
Поглед од Босфор
Општи податоци
СтилВизантиска архитектура
ГрадИстанбул
ЗемјаТурција
НарачателВизантија

Замокот Јорос (турски: Yoros kalesi)) е тврдина која се наоѓа во Истанбул, Турција. Се наоѓа во близината на Босфор. Била изградена во времето на Византија, а била користена и во времето на Османлиското Царство.


Координати: 41°10′44″ N; 29°05′38″ E / 41.179° СГШ; 29.094° ИГД / 41.179; 29.094