Задашм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Задашм - крал на Туран во фирдусиевата „Шахмамех“. Тој е син на Тур, внук на Ферејдун, татко на Пашанг и дедо на Афрасијаб. Ништо не е познато за неговиот живот и владеење.[1]

Претходник
Тур
Список на турански владетели Наследник
Пашанг

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „زادشم“, ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (персиски), 1 април 2018, Посетено на 22 ноември 2020