Пашанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пашанг (персиски: پَشَنْگ ) - бил крал на Туран, според фирдусиевиот еп „Шахнамех“, од туранската раса и син на Ферејдун и татко на Афрасијаб. Тој бил ран крал на Туран.[1]

Претходник
Задашм
Список на турански владетели Наследник
Афрасијаб

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „پشنگ“, ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (персиски), 19 ноември 2018, Посетено на 22 ноември 2020