Загатлив прстен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е завршен загатлив прстенњ со шест ленти.
Ова е точно истиот прстен поделен на шест одделни прстени. Прстените се испреплетени за да не се постават погрешно.

Загатливиот прстенпрстен составен од повеќе меѓусебно поврзани ленти, што е еден вид механичка загатка најверојатно развиена како елаборација на европскиот гимален прстен.[1]

Загатливиот прстен понекогаш се нарекува и „турски венчален прстен“ или „харемски прстен“. Според популарната легенда, прстенот би го дал сопругот како венчален прстен, бидејќи ако жената го отстрани (најверојатно за да изврши прељуба), прстените на прстенот ќе се распаднат и таа нема да може повторно да го состави пред да ќе се забележи отсуство.[2] Сепак, загатливиот прстен може лесно да се извади без лентите да се распаднат.

Во Шведска, загатливите прстени често ги носат воени ветерани, каде што бројот на прстени одговара на бројот на направени патувања, почнувајќи од 4 прстени за 1 турнеја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kunz, George Frederick (2012). Rings for the Finger. Courier Corporation. стр. 219. ISBN 0486144240. Посетено на 8 август 2021.
  2. The Ohio Review. Ohio University. 1977. стр. 31.