Прејди на содржината

Жолти ѕвингалки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жолти ѕвингалки
Шафранска ѕвингалка
(Sicalis flaveola)
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Птици
Ред: Врапчевидни
Семејство: Тангери
Род: Жолти ѕвингалки
F. Boie, 1828

Жолти ѕвингалки (науч. Sicalis) — птица од семејството на тангерите (Thraupidae).

Ги опфаќа следниве видови:

Поврзано[уреди | уреди извор]