Прејди на содржината

Животот на другите

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Животот на другите“
РежисерФлориан Хенкел фон Донерсмарк
ПродуцентМакс Видман
Времетраење137 мин.
Земја Германија
ЈазикГермански

Другиот живот е германски долгометражен филм од 2006 година. Со своето деби на филмскиот филм, Флоријан Хенкел фон Донерсмарк, го напиша и сценариото, оствари светски успех. Драмата се фокусира на државниот безбедносен апарат и на културната сцена во Источен Берлин и исто така се занимава сериозно и критички со историјата на ГДР . Се наметнува на темата дека вистинската уметност може да го донесе доброто кај луѓето и да се извлече можноста за помирување помеѓу жртвите и сторителите. Во најважните улоги се Улрих Мух, Себастијан Кох, Мартина Гедек и Улрих Тукур . Производството се појави со релативно мал буџет и невообичаено ниски перформанси.

Критиката ги отценила театарските претстави со највисоки пофалби. Многу рецензенти изразија задоволство што по низата комедии за ГДР, игран филм конечно се справи со темата во сериозен стил. Сепак, беше поделена во проценката дали филмот соодветно ги рефлектира историските аспекти. Филмот има добиено бројни награди, меѓу кои и Германската награда за филм во 2006 година (седум награди за единаесет номинации), Награда за филм на Баварците (во четири категории) и Награда за европски филм (во три категории), како и Оскар за најдобар филм за странски јазик . Во придружната филмска книга и ДВД-аудио коментарот имаше изјави за проблеми и Донерсмарк, осврнувајќи се на наводните активности на Стаси на enени Грлман и Грегори Гиси . Ова резултираше во судски спорови; Како резултат, оригиналните медиуми со овие изјави повеќе не можеа да се дистрибуираат.

Награди[уреди | уреди извор]

Во Германија[уреди | уреди извор]

 • 2006
  • Награда за германски филм во категориите Најдобар игран филм   - Лола во злато, најдобра изведба   - машка главна улога (Улрих Мех), Најдобра глумечка изведба   - машка споредна улога (Улрих Тукур), најдобар режисер и најдобро сценарио (Донерсмарк), најдобра кинематографија ( Хаген Богдански ) и најдобар дизајн на производство ( Силке Бухр ).
  • Награда за филм на Баварците за најдобар глумец (Улрих Мих), за најдобро сценарио, за најдобар режисер и за најдобри продуценти на новодојденци ( Макс Видеман и Квирин Берг )
  • Награда за мир на германскиот филм - Мостот : најдобар филм
  • Златна кокошка : Улрих Михе во категоријата „Филмски актуел“
  • Награда Гилд филм во злато: Најдобар германски филм
  • Награда за нови лица : Најдобар филм за деби (Донарсмарк)
 • 2007
  • Јупитер : Улрих Мух како најдобар германски глумец
  • Награда на германските филмски критичари во категориите Најдобар глумец (труд), најдобра камера (Богдански), најдобро уредување ( Патриша Ромел ), деби за најдобар игран филм (Донерсмарк)

Во странство[уреди | уреди извор]

 • 2006
  • Награда за европски филм во категориите Најдобар филм, најдобар глумец (Улрих Мих) и најдобро сценарио
  • Награда за шведски филм Гулдбагж : Најдобар странски филм
  • Меѓународен филмски фестивал во Локарно : Награда за публика
  • Меѓународен филмски фестивал Варшава : Награда за публика
  • Награди на Здружението на критичари во Лос Анџелес : Најдобар филм за странски јазици
  • Лондонски филмски фестивал : Награда Сатијајт Реј за Флоријан Хенкел фон Донерсмарк
  • Меѓународен филмски фестивал Ванкувер : Најпопуларен филм
 • 2007
  • Оскар во категоријата Најдобар филм за странски јазици
  • Златен глобус : номиниран за најдобар филм за странски јазици
  • Независна награда за дух : најдобар филм за странски јазици
 • 2008
  • Цезар, најдобар странски филм
  • Награда БАФТА : Најдобар не-англиски филм ; номиниран и во категориите Најдобра слика, најдобро сценарио, најдобар режисер, најдобар глумец
  • Синдикат Франсаис де ла Критик де Синема и филмот де Телевизија : Најдобар странски филм

Литература[уреди | уреди извор]

Книги

 • Флоријан Хенкел фон Донерсмарк: ивотот на другите. Suhrkamp, Frankfurt am Main 2006, ISBN 3-518-45786-1 .
 • Флоријан Хенкел фон Донерсмарк: ивотот на другите. Зацрнетото издание Сухркамп, Франкфурт на Мајна 2007 година, ISBN 3-518-45908-2 .