2006 во филмот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во филмот (Табела)
1996199719981999200020012002 •   
200320042005 2006 200720082009
   2010201120122013201420152016
Поврзан временски период или предмет
2003200420052006200720082009
1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти2020-ти2030-ти
20 век21 век 22 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

Ова е преглед на настани поврзани со филмот во 2006 година.

Филмови со највисока заработка[уреди | уреди извор]

Филмови со највисока заработувачка за 2006 година[1]
Ранг Наслов Дистрибутер Светска заработка
1. Пиратите од Карибите: Ковчегот на мртовецот Disney $1,066,179,725
2. Кодот на Да Винчи Columbia $758,239,851
3. Ледено доба: Топење 20th Century Fox $660,940,780
4. Казино Ројал MGM / Columbia $599,045,960
5. Ноќ во музејот 20th Century Fox $574,480,841
6. Автомобили Disney $462,216,280
7. Икс-мен: Последната битка 20th Century Fox $459,359,555
8. Невозможна мисија 3 Paramount $397,850,012
9. Враќањето на Супермен Warner Bros. $391,081,192
10. Среќни стапала $384,335,608

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]