Женски младински хор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Женскиот младински хор на концерт во Битола, 2015 година

Женски младински хор македонски хор, формиран во 1972 година.[1] Хорот изведува голем и разновиден репертоар, со посебно нагласување на македонската музичка традиција и афирмирање на врвните македонски композитори.

Женскиот младински хор е најнаградуваниот хор во Македонија. Во соработка со македонски автори и други ансамбли, хорот учествувал на снимањето на ЦД-а „Дискреирање на мантра“ и „ФИРОМ реквием“. Хорот работи под раководство и диригентската палка на Сашо Татарчевски.

Наводи[уреди | уреди извор]