Прејди на содржината

Жена со бокал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жена со бокал
Творец Јоханес Вермер
Година ок. 1660–1662
Димензии 45.7 см × 40.6 см
Место Метрополитен, Њујорк

Жена со бокал (холандски: Vrouw met waterkan), позната и како Млада жена со стомна, ― слика завршена помеѓу 1660–1662 година од холандскиот сликар Јоханес Вермер во барокен стил. Тоа е масло на платно, 45,7 см х 40,6 см, и е изложено во Ликовниот музеј Метрополитен, Њујорк.

Во центарот на сликата се наоѓа млада жена. Таа со десната рака отвора прозорец, а со левата рака држи бокал со вода. Овој бокал лежи на поголема чинија. И двете од овие, меѓу другите предмети, се на маса. Ова е украсено со претежно црвен чаршав од азиско потекло. Зад масата стои стол на кој лежи син материјал. Жената гледа низ прозорецот. Облеката на жената се состои од темно син фустан со црно и златно елече. Бела крпа служи како нејзина глава. Во позадина на ѕидот виси карта.

Оваа слика е една од тесно поврзаните групи насликани во раните до средината на 1660-тите, бидејќи уметникот не користел линеарна перспектива и геометриски редослед, а светлината му била единствениот извор на нагласок. Делото наведува дека Вермер бил свесен дека светлината се состои од бои и ефектот на боите една врз друга. На пример, сината завеса се одбива како темно сина од страната на металното стомна, а црвената ткаенина ја менува златната нијанса на долната страна на легенот.[1]

Млада жена со стомна била купена од Хенри Гурдон Марканд во 1887 година во една париска галерија за 800 долари. Кога Марканд ја донел во Соединетите Држави, таа била првата Вермерова слика во државата. Марканд го подарил уметничкото дело заедно со другите парчиња од неговата збирка на Ликовниот музејот Метрополитен во Њујорк.[2]

  1. De la Croix, Horst; Tansey, Richard G.; Kirkpatrick, Diane (1991). Gardner's Art Through the Ages (9. изд.). Thomson/Wadsworth. стр. 796. ISBN 0-15-503769-2.
  2. Finding aid for the Henry Gurdon Marquand Papers, 1852-1903.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]