Жанг Кангјанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стивен Жанг
Роден(а)张康阳
21 декември 1991 (1991-12-21) (30 г.)[1]
Нанѓинг, Жангсу, Кина
ЖивеалиштеМилано, Нанѓинг
НационалностКина
Алма матерWharton School of the University of Pennsylvania[2]
ЗанимањеBusinessman
Познат(а) поПретседател на ФК Интер[2]
Во одбор наФК Интер (претседател)
Сунинг Групација (акционер)
Жанг Кангјанг
Упростено 张康阳
Традиционално 張康陽

Жанг Кангјанг или Стивен Жанг (кинески: 张康阳; роден на 21 декември 1991 година)  е кинески стопанственик и претседател на италијанскиот фудбалски клуб Интер.

Жанг е син на Кинескиот милијардер Жанг Џиндонг, основач и претседател на Сунинг Групацијата. Тој се приклучи на одборот на директори на Интер Милан на 28 јуни 2016 година по купувањето на поголемиот дел од Интер од страна на Сунинг.[3] На 26 октомври 2018, Жанг стана најмладиот досега претседател на Интер од Милано.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 国米官宣张康阳担任主席 26岁成历史最年轻主席. Sina Tech (кинески). 26 October 2018. Посетено на 30 October 2018.
  2. 2,0 2,1 Inter Milan (26 октомври 2018). "СТИВЕН ЖАНГ NAMED PRESIDENT OF FC INTERNAZIONALE MILANO S.P.A.". Соопштение за печат.  посет. 30 октомври 2018 г Архивирано на 26 октомври 2018 г.
  3. Inter Milan (28 јуни 2016). "F.C. INTERNAZIONALE SHAREHOLDERS' MEETING". Соопштение за печат.  посет. 30 октомври 2018 г Архивирано на 31 мај 2019 г.
  4. Fumo, Stefania (27 October 2018). Напишано во Rome. Yang Yi (уред.). „China's Steven Zhang appointed new Inter president“. Beijing. Xinhua News Agency. Архивирано од изворникот на 2019-05-31. Посетено на 30 October 2018.