Жабутикаба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жабутикаба
Бразилско грозје
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Миртовидни
Семејство: Мирти
Род: Plinia
Вид: Жабутикаба
Бразилско грозје
Научен назив
Plinia cauliflora
(Mart.) Kausel
Синоними[1]
  • Eugenia cauliflora (Mart.) DC.
  • Eugenia jaboticaba (Vell.) Kiaersk.
  • Myrcia jaboticaba (Vell.) Baill.
  • Myrciaria cauliflora (Mart.) O.Berg
  • Myrciaria jaboticaba (Vell.) O.Berg
  • Myrtus cauliflora Mart.
  • Myrtus jaboticaba Vell.
  • Plinia jaboticaba (Vell.) Kausel

Жабутикаба или Бразилско грозје (науч. Myrciaria cauliflora) — овошје што расте на дрво. Припаѓа на семејството Мирти, а името го добило по бразилскиот град Жабутикаба.[2] Ова растение е едно од најценетите овошни дрва кое го има во Југоисточните делови на Бразил, Боливија, Парагвај и Северна Аргентина.

Особености[уреди | уреди извор]

Жабутикабата претставува вечно зелено дрво. Карактеристично е што ова растение расте на самото стебло. Излегуваат прво жолтеникави цветови кои се шират низ целото стебло и гранките, па тогаш расте како плод околу 3 до 4 см во дијаматар. Внатре во дебелата кора овошјето е меко и има 4 семки. Плодот е многу вкусен и од него може да се направи вино или ликер. За жал, овошјето не стои долго на дрво, почнува да ферментира за околку 3 или 4 дена.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. The Plant List: A Working List of All Plant Species, Посетено на 23 April 2016
  2. Plinia cauliflora. Информативна мрежа за гермоплазмени ресурси. Служба за земојоделско истражување, Министерство за земјоделство на САД. Посетено на 2016-04-23. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]