ЖРК Вердер Бремен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вердер Бремен
Logo
Целосен називШпортферајн Вердер Бремен
вон 1899 е. В.
Основан2015
ИгралиштеКлаус-Дитер Фишер Хале, Бремен
ПрестедателГерманија Мартин Ланге
Главен тренерГерманија Максимилијан Буш
Лига2. Бундеслига
2017–201811ти
Бои
Клупски бои              
Дресови
Мреж. место
Матична страница

ЖРК Вердер Бремен е женски ракометен клуб од градот Бремен, Германија. Моментално се натпреварува во 2. Бундеслига.

Клубот е дел од спортското друштво Вердер Бремен, кое освен ракомет содржи и фудбал (ФК Вердер Бремен), атлетика, пинг-понг и шах.

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав за сезоната 2018–2019[1]

Голманки
Крила
Десни крила
Леви крила
Пивоти

Бекови

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]