Еугенио Канфари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еугенио Канфари
Eugenio Canfari
Лични податоци
Роден на 16 април 1877 (1877-04-16) (142 г.)
Роден во Џенова, Италија
Позиција одбрана
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1897-1903 Јувентус 4 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Еугенио Канфари (16 април 1878Торино, 23 март 1962) бил италијански фудбалер од Џенова. Бил еден од првите италијански фудбалери, а исто така бил и еден од 13-те луѓе кој го основале фудбалскиот клуб Јувентус 1897 година. Тој бил и првиот избран претседател на Јувентус, а бил наследен од неговиот брат Енрико Канфари.