Прејди на содржината

Естонскиот национален музеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естонски национален музеј
ТипГлавната зграда на Естонскиот национален музеј
Естонски национални носии:
1. Кадрина 2. Михкли 3. Сето 4.Пајсту
Естонски национални носии:
5. Муху 6. Карја 7. Тистама 8. Парну-Јагупи

Естонскиот национален музеј е збирка на етнографски, културни артефакти и предмети од народна уметност од локалната култура. Се наоѓа во градот Тарту, Естонија. Основан e во 1909 година. Тоа е музеј посветен на фолклорното наследство на Јакоб Хрт, естонската етнографија и народната уметност. Првите примероци за музејот се собрани во втората половина на 19 век.[1]

Музејот ја следи историјата, животот и традициите на естонските и другите угрофински народи, како и на националните малцинства на Естонија. Постои комплетна колекција на традиционални естонски национални носии од сите региони. Колекцијата на врежани дрвени шолји за пиво ги илустрира традиционалните селски празници и викенди. Изложбата вклучува низа други ракотворби од рачно изработени теписи до ленени покривки за маса.[2]

Главната зграда на музејот била уништена во операцијата Тарту за време на Втората светска војна. Во 2005 година, Министерството за култура на Естонија и Унијата на естонски архитекти, заедно со музејот, објавиле конкурс за создавање на нова зграда за Естонскиот национален музеј.[3] Победник бил проектот на Меѓународната асоцијација на архитекти со делото Field of Memory.[4] Отворањето на новата музејска зграда се одржало во 2016 година.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Раун, Тойво. Эстония и эстонцы (неопр.). — Hoover Press, 2001. — С. 92. — ISBN 9780817928520.
  2. Боусфилд, Джонатан. Прибалтийские страны (неопр.). — Rough Guides[англ.], 2001. — С. 385. — ISBN 9781858288406.
  3. „Новое здание Эстонского национального музея“. 2005-07-24. Архивирано од изворникот на 2009-07-17. Посетено на 2010-06-20.
  4. „Международная ассоциация предлагает формулу выигрыша“. 2006-01-27. Архивирано од изворникот на 2012-02-10. Посетено на 2010-06-20.
  5. „A New Mega-Venue Opens in Tartu, Estonia“. web.archive.org. 2016-10-12. Архивирано од изворникот на 2016-10-12. Посетено на 2022-08-12.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Официјална страница