Костум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Костуми на сите нации - Франки АД 800 (1882) Примери за низа костуми погодни за специфични поединци во одредена епоха. Во подоцнежните периоди, еднаш автентичниот костум може да биде оживеан или копиран за театарски цели.

Костимот е препознатлив стил на облекување на поединец или група, што ја рефлектира класата, полот, професијата, етничката припадност, националноста, активноста или пак епохата.

Терминот традиционално бил користен за да се опише типична соодветна облека за одредени активности, како што се костуми за јавање, костими за пливање, костуми за танцување или пак вечерна носија. Соодветната и прифатлива носија е предмет на промени во модата и локалните културни норми.[1]

"Но, самурот се носи повеќе во вагони, обложени со вистинска тантела над сатен од слонова коска, и се носи преку костумот, погоден за попладневен прием." „Писмо на жена од Лондон“ (23 November 1899).[2]

Оваа општа употреба постепено се заменила со термините „фустан“, „облека“ и „наметки“, а употребата на „костуми“ станала поограничена на необична или застарена облека, што е наменета да предизвика промена во идентитетот, како што се театарски костуми, василичарски, костуми за први април итн.

Пред појавата на готова облека, облеката се изработувала рачно. Кога биле направени за комерцијална продажба, тие биле направени, веќе во почетокот на ХХ-от век, од „костумери“, често жени кои воделе деловни активности, кои ја исполнувале побарувачката за комплицирана или интимна женска носија, вклучително и фабрики за шапки и корсети.[3]

Етимологија[уреди | уреди извор]

Зборот костим потекнува од истиот италијански збор, наследен преку француски, што значи мода или обичај.[4]

Национална носија[уреди | уреди извор]

Националната носија или регионалната носија изразуваат локален (или прогонет) идентитет и ги истакнуваат уникатните атрибути на културата. Тие честопати се извор на национална гордост.[5] Примерите вклучуваат шкотски килт или јапонско кимоно.

Во Бутан постои традиционален национален фустан пропишан за мажи и жени, вклучувајќи ја и монархијата. Овие се во мода илјадници години и се развиле во карактеристичен стил на облекување. Фустанот што го носат мажите е познат како „Го“, кој е наметка што се носи до коленото и е прицврстена на половината со каиш наречен „Кера“. Предниот дел од фустанот, кој се формира како торбичка, во старите денови се користел за да се чуваат корпи со храна или кама, но денес се користи за чување мобилен телефон, како чанта и за собирање оревчиња наречени Дома. Фустанот што го носат жените се состои од три парчиња познати како „Кира“, „Тего“ и „Вонју“. Долгиот фустан кој се протега до глуждот е Кира. Јакната што се носи над ова е Тего, која е обложена со Вонју, внатрешната јакна. Сепак, воколку се оди во посета на Ѕонг или манастир, мажите носат долг шал или палто, наречен „Кабни“, преку рамото, во бои соодветни на нивните редови. Жените, исто така, носат шалови или столпчиња наречени „Рачус“, направени од сирова свила со везови, преку рамото, што не укажуваат на нивниот ранг.[6]

Театарски костум[уреди | уреди извор]

Костумот честопати се однесува на одреден стил на облека што се носи за да се прикаже носителот како лик во театарска претстава на сцена или во филм или телевизија. Во комбинација со другите аспекти на сценографијата, театарските костими можат да им помогнат на глумците да ги прикажат ликовите и нивните контексти, како и да комуницираат информации за историскиот период/ера, географската локација и времето на денот, сезоната или времето на театарската претстава. Некои стилизирани театарски носии, како Арлекин во Комедија дел арте, доведуваат до крајност еден аспект на карактерот.

Глумци во костум на самурај на филмскиот сет во Кјото Еигамура

Конструкција на костуми[уреди | уреди извор]

Костимограф е израз што се користи за лице кое ги конструира и/или ги менува костумите.[7] Костимографот е одговорен за преземање на дводимензионалната скица и нејзино преведување за да создаде облека што наликува на онаа на дизајнерот. За техничарот е важно да ги има предвид идеите на дизајнерот при градењето на облеката.[8]

Драпење и сечење[уреди | уреди извор]

Драпењето е уметност за манипулирање со ткаенината со помош на иглички и рачно шиење, за да се создаде структура на едно тело. Ова обично се прави на кукла за да се добие соодветна форма за изведувачот.[9] Сечењето е чин на поставување ткаенина на рамна површина, со употреба на ножици за сечење и следење на моделот. Овие парчиња се составуваат за да се создаде конечен костум.[10]

Добрите и лошите страни на драпингот[10][11][уреди | уреди извор]

 • Полесно е да се визуелизира готовиот производ
 • Тешко е да се задржи симетрична ткаенина
 • Драпењето го отежнува повторувањето за повеќе луѓе
 • Нема потреба од обрасци
 • Може да биде тешко да се одржи ткаенината исправенa
 • Има помалку отпад кога се користи специфичната ткаенина од самиот почеток

Добрите и лошите страни на сечењето[10][11][уреди | уреди извор]

 • Вие сте во можност да создавате ваш сопствен модел за да одговара на одредена големина
 • Можеби ќе ви требаат упатства за да ја поделите ткаенината заедно
 • Полесно е да се контролира ткаенината, како и симетријата
 • Постои поголема можност да се создаде многу од иста облека
 • Мерењата можат да бидат многу точни
 • Потребно е време да се види финалниот производ

Работни места[уреди | уреди извор]

Дизајнер на костуми[уреди | уреди извор]

Работата на костимографот е да дизајнира и создава концепт за костимите за претставата.

Костимограф[уреди | уреди извор]

Работата на костимографот е да ги конструира и да ги моделира костумите за претставата.[7]

Супервизор за гардероба[уреди | уреди извор]

Супервизорот за гардероба ја надгледува екипата на гардеробата и го одржува шоуто од зад сцената. Тие се одговорни за одржување на добрата состојба на костимите.[12]

Шапкари[уреди | уреди извор]

Шапкарниците исто така познат како изработувачи на шапки се производителите на капи и шапки.[13]

Костим користен во јакшагана, театарска уметност од Индија.
Костумирани изведувачи од Ренесансниот фестивал во Бристол.

Верски фестивали[уреди | уреди извор]

Традиционален костум на Дедо Мраз во европски стил.

Носењето костуми е важен дел од празниците развиени од религиозни фестивали како Марди Грас (пред католички Велигден) и Ноќта на вештерките, Костимите на Марди Грас обично имаат форма на шеговити и други ликови од фантазија; костумите на Ноќта на вештерките традиционално имаат форма на натприродни суштества како духови, вампири, икони од поп-културата и ангели. Во модерното време. Божиќните носии обично прикажуваат ликови како Дедо Мраз (измислен по Свети Никола). Во Австралија, Велика Британија и САД, популарна е американската верзија на костум и брада од Дедо Мраз; во Холандија, вообичаен е костумот на Цварте Пјет. Велигденските носии се поврзани со велигденското зајаче или други животински носии.

Во јудаизмот, вообичаена практика е да се облекуваат во Пурим. За време на овој празник, Евреите ја слават промената на нивната судбина. Тие биле ослободени од жртвите на злобниот декрет против нив и наместо тоа им било дозволено од кралот да ги уништат нивните непријатели. Еден цитат од книгата на Естира, вели: "Напротив" (хебрејски: ונהפוך הוא) е причината што носењето костум стана вообичаено за овој празник.

Будистичките верски фестивали во Тибет, Бутан, Монголија и Ласа и Сиким во Индија го изведуваат танцот Чам, кој е популарна танцова форма со употреба на маски и носии.[14][15][16]

Паради и поворки[уреди | уреди извор]

Парадите и поворките им овозможуваат на луѓето да се облекуваат во историски или имагинативни носии. На пример, во 1879 година уметникот Ханс Макарт дизајнирал костуми и сценографија за да ја прослави годишнината од венчавката на австроунгарскиот император и царица и ги водел луѓето во Виена во парада на костумите, што станало редовна манифестација до средината на XX век. Костимите на чичко Сем се носат на Денот на независноста во САД. „Танцот на лавот“, кој е дел од новогодишните прослави на Кинезите, се изведува во костими. На некои носии, како оние што се користат во „Танц со змеј“, им требаат тимови од луѓе за да го создадат потребниот ефект.

Спортски настани и забави[уреди | уреди извор]

Јавните спортски настани даваат можности за носење носии, како и приватни маскенбали и забави.

Маскоти[уреди | уреди извор]

Костими од корпи

Костумите популарно се користат на спортски настани, за време на кои навивачите се облекуваат како претставителна маскота на нивниот тим за да ја покажат својата поддршка. Бизнисите користат маскоти за да ги доведат луѓето во нивниот бизнис или со поставување на нивната маскота на улица од страна на нивниот бизнис или испраќање на нивната маскота на спортски настани, фестивали, национални прослави, саеми и паради. Маскотите се појавуваат кај организациите кои сакаат да ја подигнат свеста за нивната работа. Авторите на Детските книги создаваат маскоти од главниот. лик за да ги презентираат на своите саеми на книги. Анималистичките костуми кои се визуелно се многу слични на костумите на маскотите, се исто така популарни.

Деца[уреди | уреди извор]

Костумите служат и како начини за истражување и играње улоги кај децата. На пример, децата може да се облекуваат како ликови од историјата или фикцијата, како што се пирати, принцези, каубои или суперхерои. Тие исто така можат да се облекуваат во униформи што се користат на вообичаени работни места, како што се медицински сестри, полицајци или пожарникари или како зоолошка или животинска фарма.[17]

Косплеј[уреди | уреди извор]

Косплеј, збор со јапонско потекло што на англиски е кратенка за „приказ на костумите“ или „костумска игра“, е перформансна уметност во која учесниците носат костуми за да претставуваат специфичен лик или идеја што обично секогаш се идентификува со единствено име (за разлика од генерички збор). Овие „косплеери“ често комуницираат за да создадат субкултура центрирана на игра со улоги, така што тие можат да се гледаат најчесто во групи за игри, или на собири и конвенции. Значителен број од овие костуми се домашни и уникатни и зависат од карактерот, идејата или предметот што носителот на костумот се обидува да го имитира или претстави. Самите костуми честопати уметнички се проценуваат колку добро го претставуваат предметот што носителот на костумот се обидува да го измисли.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Навивачка група на американски универзитет на настап, облечена во костум според полот.

Костимографијата е предвидување облека и целокупниот изглед на лик или изведувач. Костимот може да се однесува на стилот на облекување, особено за некоја нација, класа или период. Во многу случаи, тоа може да придонесе кон полнотата на уметничкиот, визуелен свет кој е единствен за одредена театарска или кинематска продукција. Најосновните дизајни се произведуваат за да го означат статусот, да обезбедат заштита или скромност или да обезбедат визуелен интерес за некој лик. Дизајнот на костумите не треба да се меша со координацијата на костумите, што само вклучува промена на постојната облека, иако двата процеса се користат за создавање сценска облека.

Организации[уреди | уреди извор]

Интернационалното членство на еснафот на дизајнерите на костуми вклучува филмови, телевизии и комерцијални костуми, помошници на дизајнери на костуми и илустратори на костуми, има 750 членови.

Публикации[уреди | уреди извор]

Дизајнерот на костуми е тримесечно списание посветено на индустријата за костимографија.[18]

Значајни дизајнери и награди[уреди | уреди извор]

Познати дизајнери на костуми вклучуваат добитници на „Оскар за најдобар дизајн на костуми“, „Награда Тони за најдобар дизајн на костуми“ и „Награда на драмски биро за извонреден дизајн на костуми“. Едит Хед и Ори-Кели, и двајцата родени кон крајот на 1897 година, биле двајца од најпознатите холивудски дизајнери на костуми.

Самостојни и домашни носии[уреди | уреди извор]

Во XX век, продавниците за современи ткаенини нуделе комерцијални обрасци што можеле да се купат и да се користат за производство на костум од суровини. Некои компании, исто така, започнале да произведуваат каталози со голем број модели.

Во поново време, а особено со појавата на Интернет, движењето „DIY“ започна нова ера на „DIY“ костуми и споделување на модели на YouTube, Pinterest, Mashable.

Индустрија[уреди | уреди извор]

Професионалните костими се обично дизајнирани и произведени од занаетчии, честопати специјално за одреден карактер или амбиент. Специјални продавници може да вклучуваат и вообичаени носии од овој калибар.

Некои висококвалитетни носии може дури и да бидат дизајнирани од носителите на самите костими.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Cosgrave, Bronwyn (2000). The complete history of costume & fashion : from ancient Egypt to the present day. New York: Checkmark Books. ISBN 0-8160-4574-7.
 2. „A Woman's Letter from London“. The Sydney Morning Herald. 31 December 1900. Посетено на 12 October 2015 – преку Trove.
 3. Bishop, Catherine (2015). Minding her own Business – Colonial businesswomen in Sydney. Sydney, NSW: NewSouth Publishing. стр. 37–38. ISBN 9781742234328.
 4. „Costume“. etymonline.com. Посетено на 18 October 2015.
 5. Condra, Jill (19 April 2013). Encyclopedia of National Dress: Traditional Clothing Around the World. ABC-CLIO. стр. 266. ISBN 9780313376375. Посетено на 17 October 2015.
 6. „Bhutanese Dress“. Tourism Council of Bhutan. Архивирано од изворникот на 2016-04-23. Посетено на 17 October 2015.
 7. 7,0 7,1 „Costume Technician“.
 8. webmaster@vam.ac.uk, Victoria and Albert Museum, Online Museum, Web Team (25 January 2011). „Making Stage Costumes“. www.vam.ac.uk (англиски). Посетено на 2018-11-16.
 9. „What is Fashion Draping? And Why Should Designers Learn How to Drape?“. Designers Nexus (англиски). 2013-11-21. Посетено на 2018-11-18.
 10. 10,0 10,1 10,2 „What you need to know about draping as a fashion design student! | Stevenson University“. www.stevenson.edu. Посетено на 2018-12-13.
 11. 11,0 11,1 Ingham, Rosemary (2003). The Costume Technician's Handbook.
 12. „Wardrobe Supervisor Guidelines – Department Handbook – Ithaca College“. www.ithaca.edu. Архивирано од изворникот на 2018-11-21. Посетено на 2018-11-19.
 13. „Millinery | Fashion A-Z | BoF Education | The Business of Fashion | #BoFEducation“. The Business of Fashion (англиски). Посетено на 2018-11-18.
 14. Pearlman, Ellen (2002). Tibetan Sacred Dance: a Journey into the Religious and Folk Traditions. Inner Traditions / Bear & Co. стр. 21, 32, 180. ISBN 0-89281-918-9. Посетено на 16 October 2011.
 15. Clements, William M. (2006). The Greenwood Encyclopedia of World Folklore and Folklife: Southeast Asia and India, Central and East Asia, Middle East. 2. Greenwood Press. стр. 106–110. ISBN 0-313-32849-8. Посетено на 16 October 2011.
 16. „Cham Dance: The Masked Ritual“. World Press.com. History and Development of Dance/ Brockport. 16 May 2013. Посетено на 18 October 2015.
 17. Jackson, Kathy Merlock, уред. (2005). Rituals and Patterns in Children's Lives. Popular Press. стр. 225. ISBN 978-0-299-20830-1.
 18. „Current Issue“. The Costume Designer. Costume Designers Guild.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]