Прејди на содржината

Естареја

Координати: 40°45′N 8°34′W / 40.750° СГШ; 8.567° ЗГД / 40.750; -8.567
Од Википедија — слободната енциклопедија
Естареја
Estarreja
општина
Знаме на ЕстарејаГрб на Естареја
Земја Португалија
ОбластЦентарен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии5
Управа
 • ПретседателДијамантино Сабина
Површина
 • Вкупна108,17 км2 (4,176 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно26.997
 • Густина2,5/км2 (6,5/ми2)
Час. појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°45′N 8°34′W / 40.750° СГШ; 8.567° ЗГД / 40.750; -8.567
Мреж. местоwww.cm-estarreja.pt

Естареја (португалски: Estarreja) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 26.997 жители, на површина од 108.17 км2. Единствениот град во општината е Естареја, кој е во урбаната парохија Бедуидо. Самиот град има население од околу 7.000 жители. Изграден е покрај бреговите на реката Антуа, во близина на Риа де Авеиро. Естареја е важен центар на хемиската индустрија, каде што се наоѓаат неколку фабрики.