Есна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Есна
ⲥⲛⲏ
ⲉⲥⲛⲏ

إسنا
Сити
Во насока на стрелките на часовникот од врвот:
Корних од Стара Есна, во храмот Кнум, ,амијата во Есна, Новите брави во Есна, Земјоделските земјишта близу Есна
Country Египет
ОбластЛуксор
Часовен појасEST (UTC+2)

Есна (арапски: إسنا  IPA: [ˈʔesnæ], староегипетски: jwny.t or tꜣ-snt;[1][2] коптски: ⲥⲛⲏ or ⲉⲥⲛⲏ Snē from tꜣ-snt;[3] коине: Λατόπολις, Латополис[4] or πόλις Λάτων (Pólis Látōn)[5] or Λάττων (Lattōn);[6][7] латински: Lato) — град во Египет. Сместен е на западниот брег на Нил, на околу 55 км јужно од Луксор. Градот порано бил дел од современиот гувернер на Кена, но од 9/12/2009 година, тој бил припоен кон новата област Луксор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Richter, Barbara A. (2016-04-15). The Theology of Hathor of Dendera: Aural and Visual Scribal Techniques in the Per-Wer Sanctuary (англиски). ISD LLC. ISBN 9781937040529.
  2. Kaper, Olaf E. (2003). The Egyptian God Tutu: A Study of the Sphinx-god and Master of Demons with a Corpus of Monuments (англиски). Peeters Publishers. ISBN 9789042912175.
  3. Werner Vycichl, Dictionnaire étymologique de la langue copte (Louvain, 1983)
  4. Strabo xvii. pp. 812, 817
  5. Ptol. iv. 5. § 71
  6. Hierocl. p. 732
  7. Itin. Antonin. p. 160