Ершир (раса говеда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ершир
Ayrshire
Говедо од расата ершир
Потекло Шкотска
Одлики
ТежинаВол: 636–909 кг
 Крава: 450–600 кг
Висина (гребен)Вол: ~ 140 см
 Крава: ~ 132 см
Крзноцрвено и црно
Рогатострогата, се отстрануваат кога се телиња
Намена
млеко, со извонредна способност за самоисхрана

Ершир е раса на домашни говеда со потекло од грофовијата Ершир во Шкотска. Просечната крава тежи од 500 до 650 кг. Бојата на телото може да се движи од бела, до црвена и кафеава. Тие се познати по својата цврстина и млечност. Расата исто така ги поседува посакуваните особини на лесно размножување и долговечност.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Раси на говеда — Ершир“. Одделение за животински науки при Универзитетот на Оклахома. 2001-01-05. Архивирано од изворникот на 2015-03-11. Посетено на 2013-08-15. (англиски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]