Ерденет

Координати: 49°01′40″N 104°02′40″E / 49.02778° СГШ; 104.04444° ИГД / 49.02778; 104.04444
Од Википедија — слободната енциклопедија
49°01′40″N 104°02′40″E / 49.02778° СГШ; 104.04444° ИГД / 49.02778; 104.04444
Ерденет
Эрдэнэт
населба
Coat of Arms
Потекло на името: монголски: Эрдэнэ, ердене = камен
Земја Монголија
Провинција Орхон
Координати 49°01′40″N 104°02′40″E / 49.02778° СГШ; 104.04444° ИГД / 49.02778; 104.04444
Население 83.160 (2006)
Основано 1975
Часовен појас UTC+8
Повикувачки бр. +976 (0)135
License plate OP_ ( _ менливо)
Местоположба на Ерденет во Монголија
Местоположба на Ерденет во Монголија
Местоположба на Ерденет во Монголија

Ерденет (монголски:Эрдэнэт) е вториот најголем град во Монголија и главен град на Орхон Провинцијата.

Градот се наоѓа во северниот дел на земјата, во долината помеѓи реката Селенге и реката Орхон, на околу 240 км северозападно од Улан Батор. Градот бил изграден во 1975 година

Поврзано[уреди | уреди извор]