Ензимска хидролиза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ензимска хидролиза на скроб.

Во биохемијата, ензимската хидролиза ― постапка во кој ензимите го олеснуваат расцепувањето на врските во молекулите со додавање на елементите на водата (т.е. хидролиза). Таа игра важна улога во варењето на храната.[1]

Може да биде користена за да се обезбеди обновлива енергија, како и со целулозниот етанол.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Campbell, Neil A., and Jane B. Reece. Biology. 7th ed. San Francisco: Pearson Education, 2005.
  2. Ethanol from biomass by enzymatic hydrolysis - JD Wright - Chemical Engineering Progress, 1988 - osti.gov