Ендре Пакши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ендре Пакши
Основни податоци
Родено имеЕндре Пакши
Жанр(ови)хард рок, хеви меѕал, спид метал
Занимање/њапејач, бас гитарист
Години активност1975 – present
Сродни групиПоколгеп
Роквел
Осијан
Велингтон

Ендре Пакши (10 декември 1958) — унгарски хеви метал вокал, а порано бас гитарист. Тој е клучен член на Осиан,[1] кој е еден од водечките бендови на унгарскиот хеви метал. Тој свирел бас-гитара во Поколгеп , во кој бил член во текот на 1982-83 година. Тој исто така свирел во бендот наречен Роквел помеѓу 1983-85 и го формирал Осиан во 1985 година. По расцепувањето на Осиан во 1994 година, тој го формирал Велингтон, кој траел до 1998 година. Од 1998 година повторно е во Осијан. Тој е познат што може да свири гитара и бас, со што е главен текстописец на Осиан, напишал најмалку 150 песни делумно или целосно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ossian: New Songs Available For Streaming“. Blabbermouth. 6 September 2008. Архивирано од изворникот на 28 May 2010. Посетено на 10 June 2010.