Енди Рикер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Енди Рикер
Andy Ricker
Рикер во 2011 година
Роден(а)1963 (воз. 57–58 г.)
Северна Каролина, САД
Стилтајландска кујна

Енди Рикер (роден 1963 година) е американски готвач, угостител и познат е по својата вештина и стручност во северната тајландска кујна. Тој исто така има напишано голем број на рецепти поврзани со тајландската кујна.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Започнувајќи го својот работен век како мијач на садови во Вермонт кога бил тинејџер, тој се здобил со кулинарски знаења додека работел во ресторани во земји како што се Нов Зеланд, Австралија и Тајланд и во ресторанот на Рејмонд Блан, Ле Мануар Кват Саисонс во близина на Оксфорд, Англија. Неговата прва посета на Тајланд беше во 1987 година. Од 1992 година наваму, тој ги продолжи своите патувања во Тајланд, престојувајќи таму неколку месеци секоја година за да ја проучува тајландската култура на храна.[2][3]

Ресторани и барови[уреди | уреди извор]

 • Пок Пок, Портланд (ноември 2005 година)
 • Пинг (2009–2012; 2020 – денес)
 • Бар за виски, Портланд (декември, 2009 година)
 • Пок Пок Нои (март 2011 година)
 • Пок Пок Крило (преименувано: Пок Пок Пат Тај) (јануари 2012 година)
 • Пок Пок Ни, Њујорк (април 2012 година)
 • Сен Јаи, Портланд (мај 2013 година)
 • Бар за виски во Њујорк (август 2013 година)
 • Пок Пок Пат Таи, Лос Ангелес (ноември 2014 година)
 • Пок Пок , Лос Ангелес (октомври 2015 година)
 • Пок Пок, Њујорк (пролет 2017)

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2007 година: „Ресторан на годината“ за Пок Пок во Портланд [3]
 • 2009 година: „Топ десет најдобри нови ресторани во Америка“ на списанието GQ [4]
 • 2011 година: Награда од фондацијата Џејмс Беард : Најдобар готвач, за неговиот ресторан Пок Пок во Портланд во 2011 година
 • 2014 година: Годишни награди од Фондацијата Џејмс Беард, награди за книги, радиодифузија и весници, во категоријата „готвење, рецепти или упатства“ за написот „Sвездата на Сијам: Тајландско кари“ во списанието " Савеур " [5]
 • 2014 година: Награда на IACP во категоријата „Кулинарско пишување “ за написот „Sвездата на Сијам: Тајландски кари“ во списанието Савеур [6]
 • 2014 година: Пок Пок Њујорк добива sвезда во Водичот за Мишелун за Њујорк.[7]

Книги[уреди | уреди извор]

 • Пок Пок: Храна и приказни од улиците, домовите и рестораните патот на Тајланд (коавтор J. Ј. Гуд, фотограф Остин Буш, предговор на готвачот Дејвид Томпсон, 2013) [8]

Телевизија[уреди | уреди извор]

 • Ентони Бурдејн: Без резервации, Бруклин, ноември 2012 година
 • Ентони Бурдејн: Непознати делови, Тајланд, јуни 2014 година [9]
 • Фаранг, приказната за готвачот Енди Рикер од VICE Films, јули 2014 година [3]
 • Вкусот, донесете ја топлината, јануари 2015 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Leong, Richard (Nov 12, 2013). „World Chefs: Andy Ricker shares Thai obsession in first cookbook“. Посетено на Nov 12, 2013.
 2. „Chef Andy Ricker of Pok Pok - Biography“. Starchefs.com. Посетено на 5 October 2014.
 3. 3,0 3,1 3,2 Brooks, Karen (July 7, 2014). „Chef Andy Ricker Has Always Been Destined for Greatness“. VICE Food LLC. Посетено на September 16, 2014. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „greatness“ е зададен повеќепати со различна содржина. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „greatness“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „5 Questions: Andy Ricker“. Andrewzimmern.com. Feb 6, 2013. Посетено на Sep 16, 2014.
 5. Siemers, Erik (May 5, 2014). „Pok Pok's Andy Ricker wins second James Beard Award — but not for his food“. Portland Business Journal. Bizjournals.com. Посетено на Sep 16, 2014.
 6. „2014 IACP Awards Winners Include Mast Brothers, Andy Ricker, Suzanne Goin“. Grub Street. Посетено на 6 October 2014.
 7. „New York's Michelin-Starred Restaurants Announced For 2015“. Forbes. Посетено на 6 October 2014.
 8. „Pok Pok: Food and Stories from the Streets, Homes, and Roadside Restaurants of Thailand“. Ten Speed Press. Jan 1, 2013. Посетено на Sep 16, 2014.
 9. „Anthony Bourdain Parts Unknown Thailand - CNN.com“. CNN. Посетено на 6 October 2014.

Надворешни извори[уреди | уреди извор]