Ем Ти Ви Европски музички награди за најдобар украински изведувач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Оваа статија е список на победниците и номинираните украински музичари за MTV Европските музички награди.

2000-ти[уреди | уреди извор]

Година Победник Номинирани
2007 Лама [1]
2008 Quest Pistols [2]
2009 Green Grey [3]
  • Антитела
  • Друга Рика
  • Камон!!!
  • Лама

2010-ти[уреди | уреди извор]

Година Победник Номинирани
2010 Макс Барских [4]
  • Аљоша
  • Антитела
  • Дио.филм
  • Крихитка
2011 Сирена [5]
2012 Alloise [6]

Наводи[уреди | уреди извор]