Вопли Видопљасова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вопли Видопљасова
Животописни податоци
ПотеклоКиев, Украина
ЖанровиФолк рок, панк рок
Период на активност1986-денес
ИздавачиФонограф
Кобза
СБА/Гала Рекордс
Краина Мриј
Сојуз
Членови
Олех Скрипка
Јевхен Рохачевски
Олекси Мелченко
Серхиј Сахно
Поранешни членови
Олександар Пипа
Јуриј Здоренко
Стефан Муфље
Филип Можа
Жерар Кристоф

Вопли Видопљасова е украинска рок група од Киев. Формиране е во 1986 во киевски универзитет со Олег Скрипка, Сергеј Сахно, Јуриј Здоренко и Александар Пипа.