Прејди на содржината

Елуански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Елуански јазик
Застапен воПапуа Нова Гвинеја
ПодрачјеМануски Остров
Говорници(220 во 1983 г.)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3elu

Елуанскиот е австронезиски јазик, дел од подгрупата на мануски јазици од групата на адмиралитетски јазици. Јазикот се зборува на Манускиот Остров во Папуа Нова Гвинеја.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Елуански јазик - Ethnologue (XVI изд, 2009)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]