Елисеј Плетенецки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елисеј Плетенецки
Єлисей Плетенецький
Вероисповедправославие
Лични податоци
Роден(а)1550
Плетеничи, Украина
Починал(а)29 октомври 1624(1624-10-29) (возр. 73–74)
Киев
Старешинство
ЗвањеАрхимандрит на Киевско-печерската лавра
Служба1599-1624
ПретходникНикифорос Тур
НаследникЗахарија Копистенски

Елисеј Плетенецки (1550 – 29 октомври 1624), познат и како Елизеуш Плетенецки — украински архимандрит. Служел како архимандрит на манастир во регионот Пинск од 1595 до 1599 година и на Киевско-печерската лавра од 1599 година до неговата смрт.[1] За време на последниот мандат тој напорно работел на реформа на манастирот и му го обезбедил правото на ставропигион. Тој основал болница за сиромашни, печатница и фабрика за хартија во Радомишл.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Pletenetsky, Yelysei“. Internet Encyclopedia of Ukraine. Canadian Institute of Ukrainian Studies. Посетено на 24 February 2022.
Духовни титули
Претходник
Никифорос Тур
Архимандрит на Киевско-печерската лавра
1599–1624
Наследник
Захарија Копистенски