Елена Јаковлева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Елена Јаковлева
Роден(а)Елена Алексеевна Јаковлева
Занимањеглумец
Активен1983 – денес

Елена Јаковлева (руски: Елена Алексеевна Яковлева, роден на 5 март 1961 во Новоград-Волински) е руска глумица, Народен артист на Руската Федерација од 2002 година[1] и добитник на медал на честта од 2006 година.

Средното образование го завршила во 1978 година во Харков, а по ова работела како библиотекар во Харковскиот универзитет. Во 1980 година заминала за Москва, каде се запишала на ГИТИС (Руска академија за театрално искуство).

Своето деби во театрот го имала во 1984 година, а една година порано за првпат учествувала во филмот Двајца под еден чадор (Двое под одним зонтом).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Указ Президента Российской Федерации от 14 января 2002 года № 266 «О награждении государственными наградами Российской Федерации»“. Архивирано од изворникот на 2013-05-10. Посетено на 2011-08-07.