Елбингероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Елбингероде
Дел во Оберхарц на Брокен
Elbingerode (Harz) 1900.jpg
Грб на Елбингероде
Елбингероде се наоѓа во Германија
Елбингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Оберхарц на Брокен
Основни податоци
Површина 81 км2
Надм. височина 500 м
Население 5.591  (31 декември 2006)
 - Густина 69 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38875
Повик. бр. 039454
Портал www.elbingerode.de
Местоположбата на Елбингероде во рамките на округот Харц
Местоположбата на Елбингероде во рамките на округот Харц
Координати 51°46′10″ СГШ 10°48′11″ ИГД / 

Елбингероде (германски: Elbingerode) е град во округот Харц, во германската покраина Саксонија-Анхалт. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Оберхарц на Брокен.

Се наоѓа на источниот планински масив на Харц, приближно 8 километри јужно од Вернигероде. Општината се состои од Елбингероде и селата Кенигсхите (Königshütte) и Рибеланд (Rübeland).

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Меѓународни односи[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на збратимени градови во Германија

Елбингероде е збратимен со: